„Przeminęło z wiatrem” – klasyka kina na długi weekend z Kino TV
Kino TV zaprasza wszystkich miłośników kina na niezapomniane filmowe wydarzenie. „Przeminęło z wiatrem” – epicki, klasyczny film, który na zawsze zapisał się w historii kinematografii, przeniesie widzów w czasy wojny secesyjnej, wielkiej miłości i złotej ery Hollywood. Film na antenie już w czwartek, 15 sierpnia o 13:05.
„Przeminęło z wiatrem” – fabuła filmu
„Przeminęło z wiatrem” to epicka opowieść o miłości, wojnie i przetrwaniu. Fabuła filmu rozpoczyna się w przeddzień wojny secesyjnej. Córka bogatego właściciela ziemskiego – szesnastoletnia Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) – beztrosko spędza czas na przyjęciach, flirtach i bujaniu w obłokach. Idylla u boku rodziców, sióstr oraz charyzmatycznej piastunki Mammy (nagrodzona Oscarem Hattie McDaniel) szybko się kończy. Wybranek dziewczyny, Ashley (Leslie Howard), nie odwzajemnia jej uczuć i ogłasza zaręczyny z cichą i wycofaną Melanią (Olivia de Havilland), która stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Impulsywna Scarlett wpada w furię i postanawia przyjąć zaręczyny pierwszego lepszego adoratora, byle tylko zemścić się na ukochanym. Wkrótce wychodzi za brata rywalki – Karola (Rand Brooks). Tymczasem konflikt zbrojny eskaluje, a kraj pogrąża się w bratobójczych walkach Jankesów z Południowcami. Jednym z ochotników jest Karol, który wkrótce ginie. Scarlett zostaje wojenną wdową, lecz odrzuca konwenanse i porzuca żałobę. W tym samym czasie w jej życie coraz bardziej zaczyna ingerować szarmancki utracjusz Rhett Butler (Clark Gable).
„Przeminęło z wiatrem” – klasyka kina
Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. Rolę Scarlett O’Hary pragnęły zagrać niemal wszystkie ówczesne gwiazdy Hollywood, w tym m.in. Bette Davis, Lucille Ball, Joan Crawford, Marlena Dietrich, Greta Garbo i Jean Harlow. Przesłuchano ponad tysiąc kandydatek, a zdjęcia próbne z 60 aktorkami ubiegającymi się o rolę Scarlett pochłonęły 45,5 tysiąca metrów taśmy czarnobiałej oraz 400 metrów kolorowej i trwały dwa lata. Na same zdjęcia próbne wydano rekordowe 105 tysięcy dolarów, co wówczas stanowiło przeciętny budżet filmu fabularnego. Wreszcie zdjęcia rozpoczęły się bez głównej postaci filmu. Ostatecznie w ostatniej chwili wybrano mało znaną brytyjską aktorkę Vivien Leigh, która ponoć zachwyciła producenta od pierwszego wejrzenia. Rola ta przyniosła jej światową sławę i pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki.
Nie łatwiej było z zatrudnieniem reżysera. Przez plan przewinęło się trzech ważnych twórców. Zdjęcia rozpoczął George Cukor, ale po dziesięciu dniach zrezygnował po kłótni z producentem Davidem Selznickiem. Po rezygnacji Cukora stery na planie przejął Victor Fleming i to on nakręcił niemalże połowę filmu, dlatego figuruje w planszach jako reżyser. Pod koniec zdjęć zrezygnował z produkcji ze względu na problemy zdrowotne, a dzieło dokończył Sam Wood.
Wielki sukces filmu
„Przeminęło z wiatrem” był jednym z najdroższych filmów swoich czasów. Koszt produkcji wyniósł około 4 miliony dolarów, co było wówczas zawrotną sumą. Film zdobył 8 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany oraz dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Vivien Leigh) i drugoplanowej (Hattie McDaniel). Co warte odnotowania, była to pierwsza w historii statuetka dla czarnoskórej osoby. Do dziś jest to jeden z filmów z największą liczbą nominacji (13) do Nagrody Akademii. Był to również jeden z pierwszych filmów pełnometrażowych nagranych w technikolorze, co znacząco przyczyniło się do jego spektakularnego sukcesu i popularyzacji tej techniki. Film okazał się jednym z pierwszych hollywoodzkich megahitów. Uwzględniając inflację, obraz zarobił blisko 4 miliardy dolarów i do tej pory jest uznawany za największy filmowy sukces kasowy w historii.
Monumentalne „Przeminęło z wiatrem” wpisało się złotymi literami w historię kina. Melodramat, który uwodzi ponadczasową, uniwersalną historią, wywarł ogromny wpływ na popkulturę, stając się nie tylko filmowym klasykiem, ale również inspiracją dla wielu twórców na przestrzeni dekad. Postaci Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera stały się symbolami wielkiej miłości i burzliwego romansu, a ich dynamiczna relacja zainspirowała wiele innych filmów i seriali. Motywy muzyczne z filmu, zwłaszcza główny temat autorstwa Maxa Steinera, stały się rozpoznawalne na całym świecie. Produkcja ta również wpłynęła na rozwój techniki filmowej, popularyzując kolorowy film i stając się wzorem dla przyszłych epickich produkcji. To nie tylko film, ale fenomen kulturowy, który wciąż inspiruje i porusza kolejne pokolenia widzów.
Kiedy oglądać:
Czwartek, 15 sierpnia o 13:05